آراء وتحليلات

“قاضي كوي” في إسطنبول.. حضارة قائمة منذ مئات السنين (قصة مصورة)

Özellikle “Kadıköy” kıyı bölgesinde İstanbul, Asya bölümünde, kokulu tarih tüccar ve yoldan geçenlerin mahalline ile kesişecek, her yerde yayılır güzel boyama rekabet çekicilik Avrupa kısım izler.

Birçoğu Avrupa kısmının daha hayati önem taşıdığını düşünmesine rağmen, ziyaret etmek ya da keşfetmek için bir destinasyon ama Qaui bölgesi ya da Asya Kültür Merkezi de görülmeye değer.

Bu bölgede, çoğu zaman gizlilik hibe herhangi bir yeni ziyaretçi, bu anlamak ve onun sırlarını öder merak düzeyini yükseltmek için, onun hava ve parçaları bile seyyar aşağı binalardan tüm ayrıntılarını, littermates.

Bu yoğun nüfuslu bölge, Marmara Denizi’nin kuzey kıyısında, İstanbul’un Asya kesiminde yer almaktadır.

Bakır çağa kadar uzanan, yani M.Ö. 5500 ila 3500 arasında, izlere, taşlara, kemiğe ve takılara göre bulunmuştur.

Yukarıdakilere dayanarak, tarihçiler “Qau Qui” nin Orta Asya’daki en eski koloni olduğuna inanırlar.

Osmanlılar, İstanbul mahkemelerinin yargı yetkisi kapsamına girmek için acele etmeden önce, bu alan şehir sınırları dışında kalan bir Yunan yerleşimiydi.

Yavaş yavaş, bölge tarımsal mallar için merkezi bir pazar haline geldi ve bu da bireylerin yaşama ve çalışma, özellikle de denize denizden gelenler için bir yerleşim alanına dönüştürülmesine yardımcı oldu.

o iki yıl önce tabanlı Sultan Abdülhamid II taş gelişiminden sonra, 1908 yılında Bağdat (Irak) ilk uçuş geldi “Haider Paşa” tren istasyonu “Kadıköy” Antik tarihi eserlerden biri ve belki de en bilinen.

Daha sonra istasyon, İstanbul-Bağdat demiryolunun başlangıcını oluşturdu.

Bir reklam istasyon olmak yanı sıra Sultan Abdülhamid onun fikrine önce planlıyordu olmayan bir yolcu terminali, olmasının, mal yüklü yükleme ve boşaltma römorklar için bağlantı noktasına eklenen bir Alman şirketi, sponsor istasyonu başlattı, ama daha sonra onları övdü.

Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında istasyon, yanında bir silah deposunun yakılmasından kaynaklanan büyük bir patlamadan etkilendi.

1976 yılında, istasyonun onarımı ve restorasyonu Alman mimar Otto Ritter ve Hallmuth Kono tarafından başlatıldı ve 1983’te bugün olduğu gibi orijinal mimari formuna yakın bir zamanda sona erdi.

İstasyon, 2010 yılında, orijinal çatısını kaybeden büyük bir yangına da çarptı, ancak bugün hala varlığını sürdürüyor, Sultan Abdul Hamid II tarafından aranan İslami birlik sloganını taşıyan büyük projelere tanıklık ediyor.

İstasyon, Osmanlı İmparatorluğu’na olan cesareti ve adanmışlığıyla tanınan Sultan Salim III’ün liderlerinden olan “Haider Paşa” ya atfedilmiş ve İstanbul’dan diğer şehirlere yolcu taşımak için hızlı tren istasyonu olarak modifiye edilmiştir.

Yakın zamanda, ünlü Time Out dergisi, Asya’nın Qazi Qui bölgesi, İstanbul’u dünyanın en seçkin 100 yerleşim bölgesinden biri olarak seçti.

Liste, dünyanın dört bir yanından 15 bin katılımcı ile popüler olan derginin editörleri tarafından hazırlandı.

Anadolu

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *